İnternet Alışverişlerinde Güven Sorunu

Yakın zaman içerisinde alışveriş alışkanlığımız çok hızlı değişti. Dükkana gitmek yerine evimizin rahatlığında elimizdeki telefondan bütün alışverişimizi yapabiliyoruz. Rahatlık bununla da bitmiyor, aldığımız ürünler ertesi gün kapımıza kadar geliyor. Bize de teknolojinin rahatlığını yaşamak kalıyor. Tabi bu rahatlığı yaşarken dolandırılmamak gerekiyor. Dolandırılmamak için neler yapmalıyız?

Dolandırılmamak için ilk dikkat etmemiz gereken konu tarayıcımızın adres çubuğunda çıkan kilit işaretine dikkat etmektir. Kilit işareti yoksa hemen o siteden ayrılmamız gerekiyor. Kilit işareti sitenin, evrensel bir güvenlik sistemi olan SSL sertifikasının olduğunu gösterir. 

İkinci dikkat etmemiz gereken konu ise ödeme sistemi. Kredi kartı ile ödeme yapacaksanız 3D ödeme sistemi olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Eğer 3D ödeme sistemi yoksa kredi kartıyla asla ödeme yapmamalıyız. Ödememizi havale / EFT yoluyla yapacaksak açıklama kısmına mutlaka ilgili ürünün ödemesi olduğunu yazmalıyız.  

Üçüncü ve son olarak web sayfasında  firmanın iletişim bilgilerinin olup olmadığı ve bu bilgilerden firmaya ulaşıp ulaşamadığımızı kontrol etmek gereklidir. Bu son adım çok güvenilir bir çözüm olmasa bile yine de sürekli adres ve telefon değiştiren dolandırıcıları belirlemede işe yarayabilmektedir.

Güvenilir alışverişler yaparak güzel günler geçirmeniz dileğiyle.