Pazaryerleri ile bağımsız satış sayfalarındaki fiyat farklarının nedenleri nelerdir?

Pazaryeri herkesin bildiği gibi internet üzerinden bir çok kişinin ürün satabildiği; alıcı ile satıcıyı bir araya getiren aracı platformlardır. Pazaryeri AliExpress gibi dünya çapında olabileceği gibi ( her ne kadar kapanmış olsa da ) Gitti Gidiyor gibi sadece ülkemizde satışa aracılık yapan bir platform da olabilir.

Bağımsız satış sayfaları ise depoturco.com gibi kendi web sayfası üzerinden ürün satan firmalardır.

Pazaryerinde satış yapmak için şirket kurarak pazaryerine başvurulur. Pazaryerinin istediği belgeler tamamlandıktan sonra sözleşme imzalanır ve şirketin pazaryeri üzerinde mağazası açılır.

Pazaryerinde satılacak ürüne göre pazaryerine komisyon ödenir. Sattığınız ürüne ve satış hacminize göre değişkenlik gösterse de pazaryerine genelde % 5 ile % 25 arası komisyon ödenir. Komisyon dışında pazaryerinde düzenlenen kampanya ve indirimlere katılmanız durumunda bunlardan kaynaklanan ödemeler de olacaktır. Pazaryerinde satış yapan kişiler de bu giderleri mecburen fiyatlarına eklemektedir. Bağımsız satış sayfasında 100 TL'ye satılan bir ürün bu giderlerden dolayı pazaryerinde 120 ile 150 TL arasında satılmak durumunda olacaktır.